PAVEL BANYA

Şehrin nüfusu 3 bin yüz civarında olup; şehir Kazanlık’ın 21 km. batısında, Karlovo’nun 40 km. doğusunda, Plovdiv’in 85 km. kuzeydoğusunda ve Sofya’nın 185 km. doğusunda yer almaktadır. Bölgedeki kaplıca kaynakları Romalılar tarafından kullanılmış olup, Roma dönemi hamam kalıntıları bunun kanıtıdır.
Günümüzde Pavel Banya termal (balneoloji) kaplıca yeridir. Yedi hidrotermal kaynaktan fışkıran mineralli sular 50° C sıcaklıkla 61° C’nin üstünde bir sıcaklığa sahip. Sular berrak, renksiz, kokusuz ve güzel içilebilir lezzete sahip. Yüksek flor içeriğine sahip sular eklem- kas sistemi, merkez sinir sistemi ve diğer hastalıkların tedavisinde etkilidir.
Pavel Banya halkı genel olarak bitkisel yağları üretme ve işlemesi ile uğraşıyor. Kaplıca merkezinde birkaç otel kompleksi  ve bir termal sanatoryum inşa edilmiştir.
Trakya Mezarlığı’na (Trakiyska Grobnitsa) ve Güller Vadisi’ne (Rozovata Dolina) gezi olanakları mevcuttur.

Kazanlık Mezarlığı
Trakya mezarlığı Kazanlık şehrinin yakınlarında bulunuyor ve 1944 yılında büyük bir tepe altında rasgele keşfedilmiştir. Arı kovanına ve dar koridoru olan odaya benziyor. Tuğla ile inşa edilen bütün binanın dışı ise koruyucu özelliklere sahip güçlü paneller ile kaplanmıştır. Esasen Trakya Mezarlığı’nın eşsiz niteliği, içinde bulunan duvar yazılarının M.Ö IV. asrın sonuna ve III. asrın başlarına ait olmasından kaynaklanıyor. Bu yazılar odayı ve 40 metrekarelik koridoru kaplamaktadır. Mezarlık odasının ilk geniş kabartmasında, dairesel bir cenaze ziyafeti kompozisyonu resmediliyor. Merkezde asil Trakya reisi ve eşi bulunuyor. Daha küçük olan ikinci kabartma, kubbenin en üst kısmını kaplıyor. At arabası yarışlarının sunulduğu bu kompozisyon, son derece dinamiktir. Duvar resimlerinin inanılmaz gerçekliği ve yüksek sanat ustalığı dikkatleri çekiyor. Keşfedildikten sonra mezarlık,  koruyucu bir yapı içine inşa edilen resimleri korumak amacıyla, özel klima sistemi ile donatılmıştır. Hemen yanında tam bir kopyası inşa edilmiş olan mazarlık, UNESCO listesine dahil olan bu kültürel anıt hakkında turislerin bilgi almalarını sağlıyor.
Güller Vadisi
‘’Güller Vadisi’’ Büyük Balkan Dağları (Stara Planina) ve Orta Dağlar (Sredna Gora) arasında bulunan bir vadidir. Vadi özel bir iklime sahiptir. Kısa yumuşak kış ve uzun sıcak ilkbahar hakimdir. Gül nem ve ısıya ihtiyaç duyar. Bu nedenle, neredeyse bütün gül yağı üretilen gül arazileri burada bulunur. Yaklaşık üç asır öncesi Ortadoğudan gül yağı üretilen Damaskinya gülü getirilmiş. XVII. yüzyıldan bu yana Bulgaristan en önemli gül yağı üreticilerinden biri haline gelmiştir. Bugün yılda yaklaşık bir ton gül yağı üretiyor ve Türkiye’den sonra dünya ihracatında ikinci yeri alıyor. 1 kg gül suyu üretimi için 1 kg gül yaprağından istifade ediliyor. 1 kg gül yağı üretimi için ise yaklaşık 3500 kg gül yaprağı gerekmektedir. Gül fidanlarının oluşması ve ilk hasadın başlaması için, dikiminden sonra üç yıl geçmesi gerekmektedir. Gül hasadı elle yapılır ve sabah erken başlar, en geç öğle saatlerine kadar devam eder. Yapraklar taze olmalı ve tamamen açmış olmamalıdır. Bu, kokuyu ve nemi maksimum derecede korumak için gereklidir. Bulgaristan gül yağı üretimi asırlarca süren kültürel gelenekler ile devam etmektedir. Güller Vadisi’nde her bahar Gül Festivali düzenleniyor ve Gül Kraliçesi seçiliyor. Pazar sabahına denk gelen festival gününde herkes gül tarlalarında toplanıyor ve yeniden geleneksel adetler canlandırılıyor. Kazanlık şehrinde ‘’Kulata’’ tarih ve etnografya kompleksi inşa edilmiştir. Orada turistler, güle yapılan işlemi görebilir ve gülden üretilen ürünleri deneyebilirler.
Kaynak: visit.bg

 

 

 

 

ÖZGÜR AİLESİ
 

 

Özgür Pansiyon Kahvaltı Bahçesi

Güne, doğayla bütünleşmiş bir bahçede bol oksijenle bütünleşen kahvaltınızı istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

 

Sabah kahvaltısı vazgeçemedikleriniz arasında olacaktır :)

 

Bekleriz .....

REZERVASYON FORMU

 

Pavel Banya Pansiyon © Bulgaristan

Tel : 0 505 410 36 64